KAM NA VÝLET

1/13

"Malá rada před cestu na naši chalupu. Nikomu neslibujte, že mu odtud zavoláte nebo pošlete zprávu, nebudete mít na to totiž čas a věřte, že ani chuť"

CHALUPA ZIMA

Ač je chalupa umístěna v odlehlejší čísti obce, na stráni, tak příjezdová cesta k ní je udržována po celou zimu. Samozřejmostí je parkování u chalupy.

Užijete si ať jste příznivci, sjezdového lyžování nebo běžeckých tratí. 5 min pěší chůzí od chalupy se nachází skiareál Větrný vrch, 15 min pěšky pak skiareál Dolní Morava se 7 sjezdovkami, snowparkem, crosssovou tratí, dětskými parky atd.

A pokud budete jen sedět na terase, zabaleni v dece, popíjet čaj, tak věřte, že si to také užijete. Duše je jako hudební nástroj. Když je v nevyhovujícím prostředí je rozladěná, pokud potřebujete naladit, tak věřte, že naše chapupa na Dolní Moravě je to pravé místo.

CHALUPA LÉTO

At'už jste si přijeli lehnout jen tak do trávy a pozorovat motýly, toulat se  na koňském hřbetu, nebo si chcete vylepšit osobní rekord v jízdě na kole, či máte v plánu kilometrové výšlapy, chcete zažít adrenalin nebo jen výlety na zámky, pevnosti, nadrže v okolí, tak či tak to vše pobyt na naší chalupě splňuje.

Na Dolní Moravě se opravdu nudit nebude.

Po celý rok Vám nabídne neuvěřitelné množství zážitků.

 

Stezka v oblacích

Dolnomoravská Stezka v oblacích je unikátní vyhlídková stavba, která byla dokončena v roce 2015 a nachází se v blízkosti horské chaty Slaměnka i horní stanice lanovky Sněžník a v nadmořské výšce 1116 metrů. Stezka je Vysoká 55 metrů a její součástí je také několik adrenalinových atrakcí, např. vrcholová „odpočinková“ síť zvaná Kapka (a pod vámi 50 metrů hlubokých nic), téměř 100 metrový, prudce klesající, uzavřený tobogán s výhledovými okénky nebo Rukáv, což je síť, kterou se prolézá z jednoho patra Stezky v oblacích do druhého. Hlavním lákadlem je ale funkce rozhledny, která nabízí výhledy na celý masiv Králického Sněžníku, údolí řeky Moravy, hlavní hřeben JeseníkůSuchý vrch i vzdálené Krkonoše.

Bobová dráha 

Adrenalinový zážitek při jízdě na 2 místném bobu,  více 1 km zatáček, otoček a zlomů Vás nenechá chladnými.

Dolní Morava relax& sport resort

Sedačková lanovka,  lanový park, lezecká stěna, skok volným pádem, obří tandemová houpačka,Mamutíkův vodní park, Lesní zážitkový park, Pískový svět nebo půjčení koloběžky, kola, elektrokola a mnohem více  naleznete ve Sport&relax resortu Dolní Morava.

Králický Sněžník 

Slůně na Králickém Sněžníku je zřejmě nejbizarnějším symbolem, který můžeme na našich horách najít. Nicméně tato půvabná soška si za dobu své existence získala přízeň snad všech návštěvníků této magické hory a dnes bychom si snad ani Kraličák bez slona nedokázali představit. Nicméně je otázkou jak se slon na Sněžník dostal. Skazku, že Hanibal šel do Říma ne přes Alpy ale přes Sněžník můžeme rychle zamítnout.

Ve 20. a 30. letech 20. století se na bohužel již neexistující Liechtenštejnově chatě pod Králickým sněžníkem scházela skupina mladých umělců všeho druhu. Na chatě byl tehdy hoteliérem svérázný sudetský Němec Oskar Gutwinski, původem z Osoblahy. Byl vystudovaným zubařem, ale během 1. sv. války působil mj. v Alpách a hory mu učarovaly. Po válce tedy přesídlil do Šumperka, aby měl k nějakým horám blíž. Nakonec zanechal i zubařské praxe a stal se hoteliérem na Sněžníku. Pro jeho svéráznost si časem získal i přátele právě mezi mladými umělci, kteří na chatu zavítali. Skupina kumštýřů prý měla v oblibě píseň „V ještědském údolí kvete šeřík“, podle níž svou skupinu pojmenovali Jescher, jejich symbolem pak byl šeřík. Na ten je však na Sněžníku moc zima. Pak si někdo prý všiml, že když kýchá slon, zní to jako „ješ“, proto svůj symbol změnili. Při desátém výročí vzniku skupiny pak u chaty postavili svůj symbol, zároveň i jako hold Oskaru Gutwinskemu. Ten bohužel právě toho roku zemřel 13. srpna na infarkt, takže si slona už moc neužil.

 

Rozhledna Klepáč

Start trasy je z Dolní Moravy od restaurace Na Rozcestí. Odtud vyrazíme po modré značce k místu zvanému Pod Klepáčem, zde se napojíme na červenou značku a společně s ní pokračujeme po modré značce až na rozcestí Pod Sršňovkou. Zde odbočíme vlevo a držíme se pouze modré značky, která nás dovede na rozcestí nazývané Horní Morava. Odbočíme vpravo a napojíme se na zelenou turistickou značku vedoucí po polském území, která nás přivede na kótu Klepáč ve výšce 1143 m.n.m, Polsky nazývanou (Trojmórski wierch), zde se nachází rozvodí Černého, Baltského a Severního moře. Se stavbou rozhledny se začalo v roce 2009 a dokončena byla v únoru 2010 a slavnostně otevřena 8. 5. 2010. Jedná se o společný česko-polský projekt v rámci Euroregionu Glacensis. Rozhledna je 25 m vysoká (výška ochozu) a je postavena z dřevěných trámů. Vzdálenost rozhledny od místa startu je přibližně 5 km. Rozhledna nabízí panoráma masivu kralického sněžníku a výstup na ni je volný.

Pramen Moravy 

Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny.

Sjezdové lyžování 

V areálu Dolní Morava relax & sport resort se nachází celkem 5 sjezdovek všech stupňů obtížnosti, kde si „svůj“ terén najde skutečně každý lyžař.Minimální šířka všech sjezdových tratí je 50m což hovoří samo za sebe. Velkým tahákem pro lyžaře je sjezdovka U Slona, která nadchne všechny vyznavače carvingového lyžování s unikátní šířkou 80 metrů a délkou 1200 metrů. Právě tato sjezdovka zvítězila v hlasování čtenářů iDnes o nejoblíbenější sjezdovku v Jeseníkách a Beskydech.

 

 

Běžecké tratě a sáňkařská trasa

 

Celkem je v okolí Králického Sněžníku spolu s napojením na Jesenickou lyžařskou magistrálu cca 50 km upravovaných stop. Stopy jsou strojově upravovány dle sněhových a povětrnostních podmínek. Nástupním a výchozím místem běžeckých upravovaných stop je chata Slaměnka na horní stanici lanovky Sněžník. Upravovaná stopa vede od chaty Slaměnka přes rozcestí U Sedmi cest až na druhou stranu hřebene do Hynčic pod Sušinou a dále až k chatě Návrší - 20 km.   Další upravovaná trasa je okruh přímo v Dolní Moravě. Parkoviště Na Konečné - pod Mléčným pramenem - Tvarožné díry - Pod Strašidly - Mokrá cesta zpět na parkoviště Na Konečné. Okruh měří 14km.  

Jedinečný zážitek z nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 km. Jízda je povolena pouze na saních s brzdou. Saně je možné zapůjčit. Skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře. 

Přijímáme tyto platby:

TEL:+ 420 725 826 446

info@chalupazamoravankou.cz

© 2019 Chalupa za Moravankou

  • Facebook Clean
  • Instagram - Bílý kruh